Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | One UI 4.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Colour | Awesome Gray, Awesome Mint, Awesome White |