Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 3000 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | No |
| Operating system | Android 5.1.1 |
| Screen size (inches) | 5.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x2560 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 518 |
| Processor | 1.5GHz octa-core |
| Processor make | Samsung Exynos 7 Octa 7420 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Temperature sensor | No |
| Colour | White Pearl, Black Sapphire, Gold Platinum, Silver Titanium |