Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 4000 |
| Operating system | Android 8.0 |
| Skin | EMUI 8.0 |
| Screen size (inches) | 6 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2160 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 402 |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | HiSilicon Kirin 970 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | Yes |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Temperature sensor | No |
| Colour | Titanium |