Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 3500 |
| Operating system | Android 9.0 |
| Skin | Magic UI 2.0 |
| Screen size (inches) | 6.39 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2340 pixels |
| Aspect ratio | 19.5 |
| Pixels per inch (PPI) | 403 |
| Processor | 2.6GHz octa-core (2x2.6GHz + 2x1.92GHz + 4x1.8GHz) |
| Processor make | HiSilicon Kirin 980 |
| RAM | 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Gradient Black, Gradient Blue, Gradient Red |