Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Dedicated microSD slot | No |
| Operating system | Android 10 |
| Skin | One UI 2.0 |
| Screen size (inches) | 6.9 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3200 pixels |
| Aspect ratio | 20 |
| Processor | 2GHz octa-core (2x2.73GHz + 2x2.5GHz + 4x2GHz) |
| Processor make | Samsung Exynos 990 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Colour | Cosmic Black, Cosmic Grey |