Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 3900 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Expandable storage | No |
| Dedicated microSD slot | No |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | One UI 5.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.1 |
| Touchscreen | Yes |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Gen 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Fingerprint sensor | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Colour | Phantom Black, Cotton Flower, Botanic Green, Misty Lilac |