Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 3300 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Operating system | Android 10 |
| Skin | One UI 2.0 |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2636 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 425 |
| Screen size (inches) | 1.1 |
| Resolution | 112x300 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 303 |
| Processor | 2.95GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 855+ |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Colour | Mirror Black,Mirror Purple, Mirror Gold |