Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Operating system | Android 11 |
| Skin | One UI 3.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Aspect ratio | 20 |
| Processor | 1.8GHz octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 778G |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Blazing Black, Icy Blue |