Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Operating system | Android 14 |
| Skin | One UI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.5 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2340x1080 pixels |
| Processor make | Samsung Exynos 1280 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Colour | black, blue, light blue, yellow |