Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Operating system | Android 11 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.6 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2408x1080 pixels |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v 5.10 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Black, White |