Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 6000 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Dedicated microSD slot | No |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | One 5.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.46 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2340x1080 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass 5 |
| Pixels per inch (PPI) | 398 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Samsung Exynos 1280 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Electric Black, Mystic Green |