Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Operating system | Android 14 |
| Skin | One UI 6 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Colour | Coral Green, Thunder Black |