Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 6000 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | OneUI 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.5 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Processor | octa-core |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Colour | Midnight Blue, Prism Silver, Waterfall Blue |