Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| Operating system | Android Pie |
| Skin | XOS 5.0 |
| Screen size (inches) | 6.52 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor | 2GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio P22 (MT6762) |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.00 |
| USB OTG | Yes |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Colour | Quetzal Cyan, Cosmic Purple |