Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Operating system | Android |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor make | MediaTek Helio G85 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Colour | Mint Green |