Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Operating system | Android |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 680 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Colour | Moonlight Silver, Peppermint Green |