Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1500 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | One UI 7 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Black, Gray, Light Green |