Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 64GB, 128GB |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | OneUI 5.1 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.7 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 391 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 680 |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Colour | Arctic Blue, Sapphire Blue |