Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 1250 |
| Operating system | Android 4.2 |
| Screen size (inches) | 3.5 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | 1.3GHz dual-core |
| RAM | 256MB |
| Internal storage | 2GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
| Colour |