Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 6000 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Internal storage | 128GB |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | OneUI 5.0 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.6 |
| Touchscreen | Yes |
| Protection type | Gorilla Glass 5 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Samsung Exynos 1330 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Colour | O.M.G. Black, G.O.A.T. Green, B.A.E. Purple |