Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 6000 |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Operating system | Android 14 |
| Skin | One UI 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.5 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2340x1080 pixels |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6100+ |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Blue Topaz, Celestial Blue, Stone Grey |