Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 5000 |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 256GB |
| Operating system | Android 13 |
| Skin | Magic OS 8 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.8 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1116x2480 pixels |
| Aspect ratio | 20 |
| Processor | 3.36 MHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Gen 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Colour | Night Knight, Deuterium Front |