Released 05 Apr 2026
Price may vary by retailer
| Capacity | 4000 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 128 |
| Operating system | Android 5.1 |
| Screen size (inches) | 5.5 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x2560 pixels |
| Processor | 1.85GHz one-core |
| Processor make | MediaTek Helio X10 (MT6795) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB OTG | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
| Colour | Gold |